Division/Section wise Technical and Administrative staff

 

R&D Divisions and Sections

 

Section

Name of Scientist & Staff

Specialization / Area of Expertise

Agronomy & Soil Chemistry

Dr. V.K.S Naik Agronomy

Rumi Dutta, TA

Host Plant Improvement & Management (Muga & Eri)

Dr. (Mrs.) Ranjana Das

Botany & Pathology

Dr. M.C. Sarmah Cytogenetics & Plant Breeding

Dr. P. Sangannavar

Genetics & Plant Breeding

Smt. Dipali Gogoi, TA

 

Host Plant Pathology

Dr. (Mrs.) Ranjana Das

Plant Pathology

Dr. M. Chutia Pathology & Microbiology

Entomology

Dr. K. Subadas Singh

Entomology

Sri D.K. Jigyasu

Environmental Science

Silkworm Improvement & Management

  Silkworm Rearing & Breeding

Mustaq Ali, FA

 

Silkworm Seed Technology

Dr. T.J. Keisa

Muga Seed Production

Smt. Niru Gogoi, TA

 

Silkworm Pathology

Dr. (Mrs.) Ranjana Das

Pathology

Dr. M. Chutia Pathology & Microbiology

Dr. G. Subrahmanyam

Microbiology

Silkworm Rearing & Management

 

Silkworm Rearing & Breeding

Biotechnology

Dr. K. Neog

Biotechnology

Dr. D.K. Gogoi

Microbiology

Rajal Debnath

Biotechnology

Sri Palash Dutta, FA

 

Post Cocoon Technology

Dr. G. Subrahmanyam

Microbiology

Extension & Training

Dr. K. Neog

Biotechnology

Vijay N Agriculture Statistics
Tafique Hussain, TA  

Sri S. Saikia, FA

 

Planning, Monitoring & Coordination

Dr. M.C. Sarmah  

Dr. P. Sangannavar

Genetics & Plant Breeding

ND Bhuyan, TA

 

Eri Section (GGC Chenijan)

Dr. M.C. Sarmah Botany (Plant Breeding & Genetics)
Sri N Saikia, TA  
Eri Seed Laboratory Dr. K. Subadas Singh Zoology (Entomology)
Ms. Nilakshi Nath, TA  

 Administrative Divisions and Sections

Sri Roden Lepcha

Deputy Director (A&A)

Tel: +91-3762335124 (O) Extn. 24

Fax: +91-3762335528 

 

Sri N.M. Rahman

Assistant Director (A&A)

Tel: +91-3762335124 (O) Extn. 21

Fax: +91-3762335528 

 

 

Sri Debasis Das

Asistant Director (Comp.)

Email: devasys@sify.com

Tel: +91-9435016466 (M)

Sri. K. Kalita

Supdt. (Admn), Director Cell

Tel: +91-3762335528 (O)

Mobile: 91-9435486618

 

Establishment Section:

Name

Designation

Contact No./ Email (if any)

Sri S.K. Hazarika

Supdt.

 

Mrs Mamoni Das Hazarika

Assistant Supdt.

 

Sri Gajen Taye

Jr. Hindi Translator

 

Sri Dhirendra Nath Neog

Asst. Supdt.

 

Smt. Jerifa I. Hazarika

Stenographer (Gr II)

 

   

 

Store and Purchase Section (including Vehicle)

Name

Designation

Contact No. /Email (if any)

Sri S. Patgiri Asst. Supdt.

 

Sri Pradip Das

UDC

 

Sri Bisturam Bora Attender

 

Accounts Section

Name

Designation

Contact No. /Email (if any)

Sri Akaman Gogoi

Assistant Supdt.

 

Sri U.S. Bhatta

UDC

 

Mrs Bulumoni Saikia Boruah

UDC

 

Mrs. Smrita Dutta Kalita

 U.D.C.

 7086738521

     

Receipt and Dispatch

Name

Designation

Contact No. /Email (if any)

Mrs Nriprova Gogoi

TA

 

Library Section

Name

Designation  

Contact No. /Email (if any)

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

All right reserved CMER&TI (2016 - 2017)

Contents published on this website have no legal sanctity and are for general reference only.

Developed by www.sharpinfosystems.com